Честита 2022 година, скъпи приятели! Екипът на  желае на вас - нашите читатели,

...
Честита 2022 година, скъпи приятели! Екипът на  желае на вас - нашите читатели,
Коментари Харесай

Честита Нова 2022 година! Васильовден има изконни традиции и обичаи

Честита  2022  година, скъпи другари! Екипът на  желае на вас - нашите читатели, доста здраве и триумфи във всяко начинание!

Нека идните 12 месеца бъдат сполучливи, само че и потребни, щастието ви - споделено, трудът ви - оценен, а времето ви - изпълнено с хубави мигове!

Дано пандемията последователно отстъпи и успеем да я победим взаимно и вечно!



На първи януари църквата отбелязва Обрезание Господне и се уважава паметта на Свети Василий Велики.

Празникът Обрезание Господне напомня обрязването на младенеца Исус на осмия ден след раждането му.

Свети Василий Велики е огромен християнски мъдрец, мъдрец и публицист. Той на дело осъществя концепцията на Христовия закон на любовта и прошката като поставя основите на благотворителната християнска активност.

Василий, наименуван Велики още приживе, бил талантлив и с пророческа мощ, която му разрешила да планува деня на своята гибел.

Традиции и традиции на  Васильовден

В националния календар  Васильовден  се назовава Сурваки поради обичая сурвакане. Според традициите децата обикалят къщите и с дрянови сурвачки пожелават здраве и благополучие на стопаните и на къщата.

Домакините подаряват сурвакарите с кравайчета, сушени плодове, дребни пари и лакомства. С пожеланията си сурвакарите би трябвало да прогонят нечистите сили, които върлуват по време на „ мръсните ” дни и да предпазят хората от тях.

Празничната софра на  Васильовден  е богата и блажна. Сред наложителните блюда са свинска пача и петел или пуйка. Пече се и баница или пита с дрянови шансове. На масата се поставят орехи, мед, жито и ошаф. Задължително трапезата се прекадява с тамян, с цел да се прогонят злите духове.

Смятало се, че това време на годината е най-подходящо за предсказание на бъдещето и на този ден се правят някои гадания.

Поверия и гадания

Първият залък от баницата с шансовете, момите и ергените поставят под възглавницата си, вярвайки, че който сънуват, той ще е бъдещият им брачен партньор (съпруга).

Ако ядките на орехите са едри и здрави, крепко ще е фамилията.

В някои региони от кромида, който е каден, нарязват на дванадесет колелца, поставят сол на всяко и ги назовават на всеки от дванадесетте месеца. На сутринта ревизират: в случай че солта от колелцето се е стопила, то този месец ще бъде дъждовен,ако не е, времето през този месец ще бъде ясно и изсъхнало.

Около огъня или трапезата се гадае за идни сполуки през Новата година. Този, чиято пъпка от дряна пукне и отскочи най-високо, ще бъде здрав през годината.

Кихне ли някой, приема се за добър знак и на името на кихналия се назовава първото родено през пролетта домашно животно.

Белязани с конец листа от бръшлян се оставят под стряхата през нощта в паничка с вода. Сутринта гадаят съгласно това, чие листо е свежо или увяхнало.

С вода, в която е натопен дрян, моми и дами мият косите си, с цел да са здрави и лъскави.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР